KLOP, KLOP. KTO JE TAM?

Určite to poznáte tiež. Máte blbý deň, týždeň, mesiac, rok, obdobie a kamarátka vám pri víne povie: „Nepomôžeš si. To je život.“

Viete, ako si Život predstavujem? Ako nemotorného, neviditeľného obra, ktorý chodí po svete a nechtiac všetko kazí, zhadzuje a rozbíja. Čiastočne asi preto, že sa nikam nezmestí, ale najmä preto, že ho naše dizajnové šáločky a svadobné fotky v rámikoch vôbec nezaujímajú.

Vždy, keď nám z okna spadne kvetináč alebo vypadne internet, viem, že je tu. Že je zrovna u nás. Niekedy sa u nás motá tak dlho, že si na mňa dokonca omylom sadne. Cítim to priam fyzicky. To sú tie dni, kedy robím chyby v textoch pre klientov, natiahnem si sval a nikto ma nemá rád. Nezúfam. Odkedy som dospelá a neverím hlúpostiam, viem, že to ma len na chvíľu prisadol Život a že ten dlho neobsedí.

V tento Život fakt verím.

Podľa mňa som ho už párkrát aj videla. Ako deti, ktoré videli Mikuláša plniť čižmy. Som stopercentne presvedčená, že hovoria pravdu. Každý sme videli to svoje...

Teraz sa asi ponúka otázka, či verím v Boha. Ak som schopná veriť v priesvitného yetiho chodiaceho po byte, asi by sa patrilo veriť aj v Boha, všakže.

Takže verím.

Len ma neskúšajte presvedčiť, že niekde sedí a pozorne sleduje v kalendári, aký je dnes deň. Aby vedel, či sa mu máme venovať len tak základne, nedeľne, alebo dokonca sviatočne. Alebo aby si mohol poznačiť, ktorý zlosyn si išiel v deň Pána kúpiť marhuľový jogurt s rožkom.

Boh a diár nejdú dokopy. Rovnako ako Život a krehké veci.
Verím v nich oboch asi rovnako silne. Akurát neviem, ktorý z nich komu šéfuje a či vôbec. 

Keď som smutná a upratujem bordel po nájazde Života, predstavujem si, ako niekde vo vesmíre sedí Boh na peknej stoličke, snaží sa skoordinovať svojho nemotorného, hrmotného kolegu a chytá sa za hlavu vždy, keď niečo zašliapne či zhodí z poličky. Upokojuje ma, že som ho prekukla a že v dňoch, kedy sa všetko kazí, rozbíja a vzďaľuje, mám svojho imaginárneho kamaráta, na ktorého sa môžem hnevať.

Nič krajšie som v živote nenakreslila. Prepáčte.


You Might Also Like

0 komentárov