ČO ROBÍM A KÝM SOM

Keďže sme si navzájom noví, asi by som sa mala bližšie predstaviť a napísať niečo málo o tom, čím sa živím a ako som k tomu dozrela.

Prvý diel Harryho Pottera ma zastihol zhruba v ôsmych rokoch. Ohúril ma. Keď som ho čítala asi štvrtýkrát, prvý raz mi v mojom detskom rozumčeku napadlo, že ten skvost niekto musel preložiť. Že tá teta, ktorej meno neviem prečítať, to napísala nejak cudzo a poslala hotovú knižku váženému, prešedivenému ujovi na Slovensko. Ten si doma pritiahol kreslo bližšie ku krbu, zobral do rúk notes a pero(ideálne husie, že áno) a pustil sa do prekladania. A popritom Harryho prečítal oveľa skôr ako my ostatní. V tej chvíli som vedela, že chcem byť prekladateľka. Budem mať krb, zelené kreslo, vonku bude stále romanticky snežiť a pani Rowlingová pre mňa milostivo bude písať aspoň jednu knižku ročne, až kým nedosiahnem dôchodkový vek.

A tak som tu. Pani prekladateľka.

Nemám krb, neznášam sneh a miesto angličtiny ma živí nemčina, ale aj tak to pokladám za splnený sen a som vďačná svojmu krpatému ja za to, že bolo schopné vymyslieť taký pekný a realistický plán. Nebyť jeho, asi by som skončila na pohrebisku neúspešných kozmonautov, speváčok a ošetrovateľov koní.

Venujem sa prekladateľstvu už šiesty rok a zatiaľ ma to neomrzelo. Ani mi za dverami nestoja zástupy strojov, ktoré by ma nástojčivo chceli nahradiť. Okrem toho, že si prekladateľstvo nevyžaduje čakanie v ranných zápchach a dokonalú manikúru, je to fajn práca pre ľudí, ktorí majú nutkavú potrebu písať. Zvyčajne nedostávam zadania na napísanie nového Pána prsteňov ani Domu v stráni, ale občas je to aspoň úvodník reklamného časopisu. Alebo návod k ručnému mixéru, chm. Takže niečo ako diétna čokoláda. Bez orieškov. Aj bez hrozienok. S troškou toho sivého povlaku.
Ale hoci je to stále práca, a  práca je práca a nie dovolenka, je to splnený sen a to sa počíta. Pripomínam si to každý deň. Pripomínala som si to včera, keď sa mi tri hodiny aktualizoval počítač, aj minulý utorok, keď som si spočítala, že keď z tých smradov vytlčiem všetky nezaplatené faktúry, môžem ísť na Azory.

Je to fajn pocit robiť niečo fajn, tak ak vám chýba, neváhajte príliš dlho.

You Might Also Like

0 komentárov